16.4.2017

Časté dotazy

Vážení klienti, ptáte se nás při masáži na různé záludnosti 🙂
Zde se vám je pokusím zodpovědět. Zajímá-li Vás něco dalšího, ptejte se v komentářích k příspěvku, na Facebooku nebo nám pošlete dotaz e-mailem.
Pro začátek vybírám ty nejčastější.

Dotaz:
Může masáž bolet? Byla jsem u masérky a ta říkala, že masáž bolet nemá. Její masáž byla příjemná, ale problém, se kterým jsem za ní přišla, nevyřešila.
Odpověď:
Masáž bolet může (ale psst, nikomu to neříkejte). Pokud budeme svaly opravdu masírovat, to znamená, že na ně vyvineme nějaký tlak, a za předpokladu, že svaly jsou namožené nebo ztuhlé, reagují podrážděné nervy vysláním signálu bolesti. Bolest odezní nebo se zmírní společně s uvolněním svalu. Relaxované svaly nikdy nebolí!
Masér by ale vždy měl respektovat pocity a přání klienta. Pokud je bolest příliš silná, nebo pokud si klient nepřeje silnou masáž, měl by masér ubrat na intenzitě masáže nebo zvolit takovou techniku, které je pro klienta přijatelná.

Dotaz:
Jak zabráním tomu, aby mi svaly zatuhly? Mám sedavé zaměstnání a snažím se to kompenzovat 2x týdně cvičením, ale očividně to nestačí.
Odpověď:
Protahujte. Mnoho lidí si myslí, že cvičení v posilovně je uchrání od bolestí zad. Bohužel posilováním jen zvyšujete svalový tonus a způsobujete si postupně ještě větší ztuhlost svalů. PO CVIČENÍ tedy musíte věnovat čas důslednému protažení. Tím svalové napětí vracíte “do normálu”. Protahování byste měli věnovat cca 20% času, který jste věnovali cvičení. Po hodinovém tréninku minimálně 10 minut, po dvou hodinách 20 minut.
Pokud máte méně pohybu a nenajdete si na pravidelné cvičení dostatek času, protahujte alespoň 5 minut kdykoliv přes den. Vaše svaly to ocení!
Pozor! Jste-li hypermobilní, neprotahujte 🙂

Dotaz:
Jak poznám, že jsem hypermobilní?
Odpověď:
Pokud jste, už byste o tom věděl/a. Chcete-li to otestovat, dotkněte se dlaněmi země. Pokud to uděláte na první pokus a bez zjevného odporu, jste hypermobilní (většina lidí se zastaví s dlaněmi kousek pod koleny).

Dotaz:
Chci začít cvičit jógu. Co si o tom myslíte?
Odpověď:
Jóga je super. Ale…co tím cvičením chcete dokázat? Jaké potíže chcete odstranit? Chcete se spíše uvolnit po náročném fyzickém tréninku, nebo má jóga suplovat všechny ostatní sporty a aktivity?
Pokud máte nějaké problémy (nejčastěji bolesti beder, ztuhlá šíje,..), měli byste se věnovat cvičení, které je zaměřené na Váš konkrétní problém a teprve po jeho odstranění dělat jiné cvičení.
Při lekcích jógy se instruktor musí věnovat například 10 lidem a je dost pravděpodobné, že do cvičení nemůže zohlednit problémy každého z nich. Proto v začátcích buďte ostražití a cviky, které Vás bolí nebo Vám jsou výrazně nepohodlné, nedělejte. Cílem cvičení přeci je, aby Vám bylo lépe, ne hůře.

Dotaz:
Jaké cvičení byste mi tedy doporučil?
Odpověď:
Liší se u každého klienta, ale u většiny je to hodně podobné. Chceme zpravidla zlepšit rozsah pohybů v rameni, uvolnit šíji, bedra a posílit břicho. Často též protáhnout prsní svaly. Jiné bude doporučení pro někoho, kdo vůbec nesportuje a pro někoho, kdo se věnuje například jednostrannému sportu, ale je zvyklý na fyzickou zátěž.
Na internetu lze najít mnoho videí s návodem, jak efektivně procvičit tělo doma během 8 minut.
Všeobecně bychom se měli hýbat co nejrůznoroději, abychom procvičili všechny svaly v těle. Ideální je tedy například vybika, metání kozelců a podobně. Pro konzervativnější je tu například rozcvička jako ze základky, cvičení v Sokole, plavání, nebo běh.
Pozor! Po běhu se protáhněte! Hlavně nohy, ale i ramena, prsní svaly a krk. Ty jsou při běhu také zapojeny. Pokud hodně plavete, není na škodu se protáhnout i po plavání.

Dotaz:
Myslíte, že mi pomůžou nějaké masti? Takové ty hřejivé krémy z lékárny…
Odpověď:
Ne. Myslím si, že když problém ve svalu vznikl mechanicky, že je ho potřeba mechanicky odstranit. Buď masáží, protažením, nebo cvičením. Mast to může podpořit, ale sama od sebe nic neuvolní.
Je to asi jako byste namazal/a zarezlý šroub olejem a čekal/a, že se povolí sám od sebe.

Dotaz:
Pomůže mi sauna?
Odpověď:
Ano. Teplo v sauně uvolňuje svalové napětí. Ale…
Nejlepšího výsledku dosáhnete, když se po sauně budete ochlazovat pouze vlažnou vodou a pak se ještě protáhnete. Jakmile skočíte do ledového bazénku, svaly dostanou teplotní šok a zase se stáhnou. Takové saunování má možná dobrý vliv na krevní oběh, ale svaly tím moc neuvolníte. Svalům dělá dobře teplo a strečink.

Dotaz:
Máte nějakou radu, co dělat když se člověk zablokuje? Nějakou první pomoc?
Odpověď:
Když si způsobíte “housera” nebo blokádu krku a nemůžete situaci řešit nijak jinak, doporučuji suché teplo. Co je suché teplo? Např.: suchý ručník nebo pohankový polštář nahřátý v troubě, elektrická hřejivá dečka, lávový kámen…
Co není suché teplo: horká vana.
Jaký je v tom rozdíl?…ani nevím, ale suché teplo funguje, mokré teplo nefunguje :)))

Dotaz:
Co si myslíte o thajských masážích?
(Mnohdy s dovětkem: Byl/a jsem na nich několikrát a nemám pocit, že by mi pomohly.)
Odpověď:
Thajské masáže jsou super. Podobně jako jóga :). A teď vážně. Podívejte se na typického thajce nebo thajku. Jakou mají postavu? Jak se hýbou? A co my, evropané? Zkrátka a dobře, thajské masáže jsou vymyšlené pro lidi s úplně jinou fyzickou stavbou a pohyblivostí, než máme my. Takže většina thajských masérek a masážních salonů není schopná řešit problémy, které máme my s naší stavbou těla. Pokud natrefíte na takový, který zohledňuje stav a pohyblivost jednotlivého klienta, je to poklad. A potom ta masáž má smysl a veliký efekt.

Dotaz:
Mám brát hořčík?
Odpověď:
Ano!
(Dotazy na konzumaci hořčíku jsou poměrně časté, ale nedávno jsem se s klientkou do tohoto tématu pustil celkem do hloubky a zjistil, že k hořčíku mám jen kusé informace a některé značně zkreslené. Pustil jsem se do studia zjistil celou řadu zajímavých informací, které stojí za to shrnout do samostatného článku.
Moje obecné doporučení k hořčíku zní:
1) Neužívejte přípravky ze supermarketu nebo drahé doplňky s kombinací minerálů a ženšenu a podobné “kraviny”. V přípravcích ze supermarketu je hořčíku minimum a v drahých preparátech zbytečně platíte za reklamu a spoustu zbytečných věcí. Kupte si obyčejné Magnezium 500mg, užívejte jednou denně nebo dle libosti. Při větším fyzickém výkonu do sebe kopněte klidně 3 🙂
2) Nepoužívejte doplňky Ca+Mg! Vápník blokuje vstřebatelnost hořčíku. Mezi doplňky s hořčíkem a vápníkem by měl být odstup minimálně 2 hodiny. Dobrá rada je, brát hořčík ráno a vápník večer.
3) Myslíte-li si, že stačí vzít si Mg jednou za půl roku? Omyl. Aby to mělo pro organismus nějaký smysl, měli byste ho užívat minimálně 2 měsíce denně. (což jsem netušil a budu se tomuto tématu zvlášť věnovat)
4) Magnesia nestačí!!! …prostě nestačí 🙂

Dotaz:
Co to jsou esíčka?
(Spíše než dotaz je to upřesnění a vysvětlení pojmu “esíčka” nebo “esíčko”. Lidé ho mohou slyšet od různých terapeutů nebo od známých, kteří se chtějí ohánět nějakým zajímavým termínem, ale nemusí nutně vědět, co to znamená. Poté v rozhovoru vznikají různé vtipné situace…)
Odpověď:
Termín “Es-Íčko” je hovorové označení pro sakroiliakální skloubení, někdy též skřížení. Jedná se o přechod mezi kostí křížovou (os sacrum) a kostí kyčelní (os ileum). Tento přechod tvoří jakýsi pakloub, tuhé spojení, které umožňuje velmi omezený,přesto však důležitý pohyb obou kostí vůči sobě. Blokádou pohybu v SI skloubení dojde k výraznému omezení hybnosti, které je zpravidla doprovázeno ostrou bolestí.
Zablokované SI skloubení lze uvolnit cvičením a zpravidla i masáží. Zde je ale důležité odhalit, které svaly blok způsobují. Masáž od laika většinou problém neodstraní.
Pozor!!! Nezaměňte blokádu SI kloubu a “vystřelenou ploténku”!

Dotaz:
Jaké cviky na uvolnění SI mám tedy dělat?
Odpověď:
Cviky na uvolnění SI skloubení Vám ukáže rehabilitační sestra, fyzioterapeut, nebo zkušený masér. Může pomoci i internet, ale tam buďte opatrní. Na mnoha videích nejsou předváděné techniky předváděny správně.

Dotaz:
Co to je ta “dornovka”? Slyšel/a jsem, že to je na záda nejlepší.
Odpověď:
“Dornovka” neboli Dornova metoda je cvičení, při kterém dokážeme centralizovat klouby a díky tomu 1) srovnat délku končetin, 2) zlepšit celkovou funkci kloubu. Stejně tak můžeme oslovit pánev a páteř a srovnat její výchylky zejména v bočním směru, tedy skoliózy a vybočené obratle.
Co si pod tím představit?
Většina lidí má jednu nohu delší než druhou. Ne proto, že by měli různě dlouhé kosti, ale proto, že stylem života, pohybovými vzorci, které se neustále opakují, nebo důsledkem úrazů, se zvětší kloubní štěrbina v kyčelním kloubu (může být i v koleni nebo kotníku). Kyčelní kloub je velmi mělký a stehenní kost má v jamce velkou vůli. Díky tomu se noha může hýbat všemi směry. Zároveň je ale tento kloub náchylný k tomu, že se hlavice vyhne z dokonalé pozice v jamce. Mezera, která takto vznikne, může být i více než 2 centimetry (někdy se uvádí 3) a to bez omezení hybnosti nebo bez projevů bolesti. Problém vznikne až po delší době (roky, desítky let).
1) Díky rozdílu ve výšce kyčlí je páteř vychýlena z ideální pozice a koriguje polohu vytvořením skoliózy.
2) Díky rozdílu v délce nohou na jednu dopadáme z větší výšky a bolí nás koleno kratší nohy.
3) Díky vychýlení z ideální pozice se opotřebovává kyčelní kloub a vzniká artróza.
Srovnáním délky nohou za pomoci cvičení lze předcházet spoustě vážných problémů ve stáří! Existující problémy lze velmi výrazně zmírnit, mnohdy i zcela odstranit.
Pozor! Dornova metoda je systém cviků, které klient dělá pravidelně a vytrvale. Struktury, které jsou ze své ideální polohy vychýlené několik let, se zpravidla nepodaří narovnat během 10 minut 🙂
Dornova metoda nebolí. Je vhodná pro malé děti i pro lidi s osteoporózou, případně s náhradou kloubů. Terapeut na kosti působí jen nepatrným tlakem. Pokud jste někdy na dornově metodě byli, případně na ni někam chodíte a terapeut Vám způsobuje bolest, DĚLÁ TO ŠPATNĚ! Najděte si někoho jiného.
Dornova metoda se neustále vyvíjí, odborníci přicházejí s novými poznatky, jak cvičit lépe a efektivněji. Proto choďte k někomu, kdo se v této oblasti stéle vzdělává a své dovednosti udržuje na vysoké úrovni.

Dotaz:
Děláte i lymfodrenáž? Kamarádka na ni chodí a říká, že je to super. Je lepší ta ruční, nebo přístrojová?
Odpověď:
Děláme i lymfodrenáž.
Podle mě je daleko lepší ruční lymfodrenáž. Záleží ovšem na tom, kdo ji dělá, nebo spíše JAK ji dělá. Aniž bych se považoval za mistra světa v lymfodrenáži, tak jsem viděl (a slyšel) hrozné věci, které jsou schopni někteří terapeuti na klientech páchat.
K tomu, aby lymfodrenáž měla nějaký smysl a účinek, je třeba splnit několik pravidel a držet se osvědčených postupů. Zrovna u téhle procedury “zkratky” nefungují. 
Mezi nejčastější chyby patří:
– neotevření lymfatických uzlin před začátkem drenáže – lymfa pak nemá kam odtékat a procedura ztrácí smysl, nejčastěji se na to “zapomíná” právě při přístrojové drenáži.
– příliš velký tlak. Jak při ruční, tak při přístrojové drenáži. Lymfatické cesty se pak uzavřou a nedrénujeme. Drenáž se mění v masáž…
– nedodržení směru drenáže – terapeut drénuje proti směru toku lymfy 🙁
– zvedání ruky při drénování – Ruka terapeuta by měla být stále v kontaktu s kůží, aby lymfa netekla zpátky…

A volbu ruční nebo přístrojové nechám na Vás.
Ruční je preciznější, příjemnější, časově delší a zcela jistě bude dražší.

Přístrojová je méně efektivní, rychlejší, levnější, zpravidla jen na nohy (ale dělají se návleky na celé tělo) a není tak příjemná.
Pokud nemáte vážné problémy s lymfou, stačí nejspíš chodit na ruční drenáž, při větších otocích je vhodné kombinovat ruční a přístrojovou. Například v poměru 1x ruční, 3x přístrojová. Vše záleží na stavu a uvážení klienta a osobní konzultaci.

Dotaz:

 

Masáže Vinohrady provozuje The Body Experts s.r.o.

Nestátní zdravotnické zařízení v oboru fyzioterapie a zdravotních masáží. Více o našich službách se dozvíte z odkazu níže.
Další provozovny
MASÁŽE KARLÍNDOMŮ